Menu

Junior Teams & Fixtures

Dunedin Junior 2017 Representatives

The following is the South Island Primary Schools Tournament (SIPST) team to compete Oamaru from Jan 7-11, 2019:

 Zac Cumming, Joe Deveraux-Kilpatrick, Sam Duff, Mason Gain, Bodhi Keiller, Daniel Lawrence, Jack MacDonald, John Mengel, Luke Murray, William Thode, Ben Turnbull

 

Non-travelling Squad members:

Caide Bezuidenhout, Dylan MacDonald, Oliver Thode

 

Coaches: Craig Cumming, Gerard Finnie

 

Info regarding trainings etc will be e-mailed directly.

 

Year 8 Blue Team: Alexander Batchelor, Caide Bezuidenhout, Corbyn Flanagan, Caleb Forde, Dylan MacDonald, Carter Smith, Oliver Thode, Jonty Townsend, Hamish Wilson

 

 

2018:

The following players are selected to be part of district games on 4th March. Information re next Zonal cricket fixtures will follow via email later in week. One team from each age group will also travel to Southland on 18th March. 

 

Dunedin Year 5/6 Blue

Coach: Peter Walker ([email protected] or 027-483-4098)

Caleb Walker, Jonty Smith, Oliver Turnball, Zac Cunningham, Florian Keenan, Jack Usher, Jacob Cameron, Fergus Barrons, Mitchell Urquhart

Reserves Tom Wilson and Sam Lawson

Fixture: 4th March vs South Canterbury, 8-a-side, 30 overs, 11am Bayfield #2

 


Dunedin Year 5/6 Gold

Coach: Brent Davies ([email protected] or 027-275-5467)

Harry Bissett, Riley Fitzgerald, Jake Hill, William Parry, Max Sutherland, Henry Smale, Lachie Davies, Luke Ritchie, Amos Miller

Reserves: Fletcher Hawken and Oliver Devereux

Fixture: 4th March vs North Otago, 8-a-side, 30 overs, 11am, Oval #3

 


Dunedin Year 7 Blue

Coach: Ash Barron ([email protected] or 027-486-2335)

Sam Hyde, Jaxon Thomson, Jaylen Forgie, Liam Barron, Will Kara, Harry Hawken, Jonty Davidson, Luke Marsh, Tyler McCleery

Fixture: 4th March vs North Otago, 9-a-side, 35 Overs, 11am, Oval #4

 

Dunedin Year 7 Gold

Coach: Mark Miller ([email protected] or 021-272-1480)
Max Boylen, Archie Colquhoun, Jonty Riley, Oscar Davenport, Joe Deveraux Kilpatrick, Tom Miller, Jack Tourelle, Brandon Turner, Paddy Tyrrell

Fixture: 4th March vs South Canterbury, 9-a-side, 35 Overs, 11am, Bayfield #1

 

Dunedin Year 8 Blue

Coaches: Cumming/Gain/Murray, Manager Michael Lawrence (027-254-9674)

Zac Cumming, Mason Gain, Luke Murray, Daniel Lawrence, Cade Bexuidenhout, Ben Turnball, Dylan MacDonald, Bohdi Keiller, Carter Smith

Fixture: 4th March vs South Canterbury, 9-a-side, 40 Overs, 11am, Gardens

 

Dunedin Year 8 Gold

Coach: Vaughan Flanagan, Manager: Stephen Duff (027-491-9777)

Jonty Townsend, Sam Duff, Oliver Thode, William Thode, Caleb Forde, John Mengel, Corbyn Flanagan, Jack MacDonald, Hamish Wilson

Fixture: 4th March vs North Otago, 9-a-side, 40 Overs, 11am, Oval #5

 

Chairman: Gerard Finnie ([email protected])
Admin: Tim O'Sullivan ([email protected])

 

 

 

 

Dunedin Cricket: 2017 Junior Rep Teams

 

Year 8 Gold

Mason Gain, Zac Cumming, Will Challis, Solomon Harcombe, Max Davidson, Lachie McLennan, Billy Hunter, Lewis Kennedy, Charlie Savage, Ben Stephens, Will Coggan, Abdul Obaidullah, Isaac Adam

Coach/Manager: Craig Cumming/Adam Gain

 

Year 8 Blue

Jack Cotton – Captain, Sebastian Kyle, Oram Gutsal, Joost Doherty, Lachie Cameron, Oscar Kirkness, Sheon Luxmanan, Devon Scott, Mitchell Thorn, Eric Peita, Henry King, Nick Friedlander

Coach/Manager: Shaun Doherty

 

Year 7 Gold

Carter Smith (wk), Harrison Meltzer, Hamish Wilson, Jack Keogh (wk), Sam Duff, John Mengel, Lewis Garden, Bodhi  Keiler, Bruno McMillan, Corbin Flanegan, Kieran Watterston, Ben Turnbull

Coach/Manager: Vaughn Flanegan/Stephen Duff

 

Year 7 Blue

Luke Murray, Jonty Townsend (wk), Oliver Thode, William Thode, Jack Soal, Daniel Lawrence, Caleb Forde, Will Kara, Tom Cunningham, Jack O'Brien, Josh Walker, Lachie Tait

Coach/Manager: Brendan Murray/Michael Lawrence

 

Dunedin Year 5/6 Blue

Liam Barron, Caleb Walker, Jaxon Thomson, Carter Smith, Jalen Forgie, Luke Marsh, Jamie Crashley, Harry Hawkin, Tyler McCleery, Jonty Davidson, Jonty Smith, Sam Hyde

Non Playing reserve: Oliver Turnbull

Coach/Manger: Peter Walker/Ash Barron

 

Dunedin Year 5/6 Gold

Thomas Miller, Oscar Davenport, Joseph Devereux-Kilpatrick, Jack Tourelle, Angus Tait, Patrick Tyrrell, Max Boylen, Jonty Riley, Alex Piebenga, Archie Colquhoun, William Parry, Thomas Horn

Non playing reserve - Hugh Jack

Coach/Manager: Mark Miller

 

Fixtures to April 2017

19-Feb-17 Y7/8 Dunedin Y8 Gold Otago Country A Dunedin 11.00am
19-Feb-17 Y7/8 Dunedin Y7 Blue Otago Country B Dunedin 11.00am
19-Feb-17 Y5/6 Dunedin Y5/6 Gold Otago Country B Dunedin 11.00am
19-Feb-17 Y5/6 Dunedin Y5/6 Blue Otago Country A Dunedin 11.00am
           
26-Feb-17 U15 North Otago Dunedin Blue Oamaru 11.00am
           
26-Feb-17 U17 Dunedin Southland Dunedin 11.00am
           
26-Feb-17 U15 Invercargill Metro Dunedin Gold Southland 11.00am
26-Feb-17 Y7/8 Invercargill Dunedin Y8 Blue Southland 11.00am
26-Feb-17 Y7/8 Southland Country Dunedin Y7 Gold Southland 11.00am
26-Feb-17 Y5/6 Southland  Dunedin Y5/6 Blue Southland 11.00am
           
5-Mar-17 U17 Dunedin Otago Country Dunedin 11.00am
           
5-Mar-17 Y7/8 Dunedin Y8 Gold South Canterbury A Dunedin 11.00am
5-Mar-17 Y7/8 Dunedin Y7 Blue South Canterbury B Dunedin 11.00am
5-Mar-17 Y5/6 Dunedin Y5/6 Gold South Canterbury Dunedin 11.00am
           
5-Mar-17 Y7/8 North Otago A Dunedin Y8 Blue Oamaru 11.00am
5-Mar-17 Y7/8 North Otago B Dunedin Y7 Gold Oamaru 11.00am
5-Mar-17 Y5/6 North Otago Dunedin Y5/6 Blue Oamaru 11.00am
           
19-Mar-17 U15 Dunedin Blue Dunedin Gold Dunedin 11.00am
19-Mar-17 Y7/8 Dunedin Y8 Blue Dunedin Y8 Gold Dunedin 11.00am
19-Mar-17 Y7/8 Dunedin Y7 Blue Dunedin Y7 Gold Dunedin 11.00am
19-Mar-17 Y5/6 Dunedin Y5/6 Blue Dunedin Y5/6 Gold Dunedin 11.00am

Our Partners